Home » , , , , , , » Windows 7 Sistem Onarma Diski Nasıl Oluşturulur? Win 7 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

Windows 7 Sistem Onarma Diski Nasıl Oluşturulur? Win 7 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

emre | Cumartesi, Mart 31, 2012 | 0 yorum

Windows 7 işletim sistemi halihazırda en yaygın kullanılan işletim sistemlerinden birisidir. İşletim sistemleri uzun süre kullanıldıktan sonra yüklemeler ve kullanımdan dolayı bozulmaya ve hatalar vermeye başlar. Ancak işletim sistemini formatlayarak baştan kurma, driver yükleme gibi oldukça zahmetli bir süreçtir. Bunun yerine sistem kurma diskleri oluşturularak sistemi daha hızlı ve kolay biçimde istenilen hale getirmek mümkündür. Windows 7 kurma yerine sistem kurtarma diski oluşturularak çok daha pratik bir biçimde sisteminizi onarabilirsiniz. Ayrıca sisteminizde bir DVD – CD bulunmuyorsa sistem kurtarma diski hayati önem taşıyor demektir. Örneğin bazı netbooklarda ve dizüstü bilgisayarlarda CD –DVD aygıtları bulunmaması veya çalışmaması CD – DVD olmadan nasıl sistem yüklenir sorununu da beraberinde getiriyor. Windows 7 geri yükleme diski sayesinde sisteminizde beklenmeyen bir çöküş olduğunda 10 dakika gibi bir sürede bilgisayarınızı eski haline getirebilirsiniz. Bunu sağlayacak olan Windows 7 sistem geri yükleme nasıl yapılır bundan bahsedelim biraz. Her işletim sisteminde sistem geri yükleme menüleri bulunur. Ancak işletim sistemi geliştikçe formatlamak, yeniden kurmakta zorlaşıyor. Windows 7 sistem onarma diski hazırlayarak işlemez duruma gelen sisteminizi kısa sürede eski haline getirebilirsiniz. Windows 7 sistem onarma diski nasıl oluşturulur? Özellik bir yükleme CD DVD’niz yoksa Win 7 sistem diski hazırlığına hemen başlamanız tavsiye edilir. Doğal olarak Windows 7 onarım CD’si nasıl hazırlanır bilmek gerekir.

İşletim sistemi hiç nedensiz bir gün açılmayabilir. Eğer sistem DVD’niz varsa sistem kurtarma ile kısa sürede sorunu aşabilirsiniz. Olmadı uzun yolu seçip bilgisayarı yeniden kurabilirsiniz. Ancak bu kadar uğraşmak istemiyorsanız ya da Windows 7 kurulum DVD’niz yoksa acilen önlem almanızda fayda var demektir. Bunun için Windows 7 sistem onarma diski oluşturmanıza yardımcı olacak bilgileri bilmeniz gerekecektir. Windows 7 sistem kurtarma diski nasıl hazırlanır kısaca bahsedelim. Sistem onarım diski önyükleme yapmayan bir PC’de kullanabilir ve her şey yolunda giderse yaklaşık 10 dakika içinde sistemi tekrar çalışır bir hale getirebilirsiniz.

Windows 7 sistem onarım diski oluşturman için öncelikle Denetim masasına gidiniz. Başlat menüsünü açın ve Denetim Masası seçeneğine tıklayın. Kategori görünümündeyseniz tüm seçenekleri görebilmek için ”Görüntüleme ölçütü“nü ardından “Büyük simgeler“i seçin. Denetim Masası seçeneklerinden Yedekleme ve Geri Yükleme seçeneğini bularak bu menüye geçin.

Daha sonra pencerenin sol sütundan “Sistem onarım diski oluştur“ seçeneğini bularak tıklayın. Bu seçeneği bulamadıysanız, Başlat düğmesine basın ve arama kutucuğuna recdisc yazarak aratın. Recdisk işlemlerine geldikten sonra boş bir DVD hazırlayın. DVD-Rom’a boş DVD’yi yerleştirdikten sonda seçili olan sürücünün sağ tarafındaki oka tıklayın ve diskinizi yerleştirdiğiniz sürücüyü belirleyin.

Bu işlemleri tamamlayarak DVD’yi de seçtikten sonra “Disk oluştur” butonunu tıklayın. Daha sonra programın sistem kurtarma dosyalarını diskinize yazmasını bekleyin. Bu işlem birkaç dakikayı bulacaktır. Diskinizi “Windows 7 onarma diski” gibi bir şekilde etiketleyerek kaybolmayacak bir yere kaldırın. Diskinizin çalışıp çalışmadığını yazma işlemi bittikten hemen sonra sınayın. Diski sürücünüzde bırakıp, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Windows başlangıç ayarlarını BIOS’tan DVD sürücünüz yapmayı ihmal etmeyiniz.

Bilgisayarınız onarma diskinden önyükleme yaptığında “CD veya DVD’den başlatmak için bir tuşa basın” gibi bir mesaj verecektir. Klavyenizden herhangi tuşa bastığınızda disk, yüklenmeye devam edecektir. Ardından “Windows Kurulumu [EMS Etkin]” seçeneğini seçin.

Windows 7 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?

“Windows Kurulum” penceresine kadar geldiğinize göre sistem kurtarma diskiniz çalışıyor demektir. Sistemin çökmesi durumunda kurtarma DVD’nizi aynı şekilde buraya kadar getirmeniz gerekecektir. Bu aşamadan sonra klavye türünüzü seçin ve İleri düğmesine tıklayın. Windows kurulumunuzu seçin ve tekrar İleri düğmesine tıklayın. Kurtarma seçenekleri ekranda belirecektir.

Bilgisayarınızı onarmak istediğinizde kurtarma CD’sinden başlatarak “Başlangıç onarma” seçeneğine geldiğinizde Windows otomatik olarak onarılacak ve çalışır bir hale getirilecektir.

Windows 7 Sistem Onarma Diski Nasıl Oluşturulur? Win 7 Sistem Geri Yükleme Nasıl Yapılır?, 10.0 out of 10 based on 1 rating Bir önceki yazımız olan 2B Yasası Ödeme Koşulları ve İndirim Oranları Nedir başlıklı makalemizde 2012 2B yasası, 2B kanunu ödeme koşulları ve 2B yasası hakkında bilgiler verilmektedir.

Share this article :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. 720p - 1080p Film İzle , Maçı İzle , Bölüm İzle , Dizi İzle , Fragman İzle - All Rights Reserved
Template Modify by Creating Website
Proudly powered by Blogger