Home » , , , » Kredi kartı aidatı ücreti dilekçe ile nasıl geri alınır?

Kredi kartı aidatı ücreti dilekçe ile nasıl geri alınır?

emre | Cumartesi, Mart 10, 2012 | 0 yorum
Son günlerde gündemde fazlasıyla yer bulan kredi kartı aidatlarının geri alınmasıyla ilgili öğrendiğimiz bilgileri sizlerle de paylaşmak istedik. Geçtiğimiz günlerde tv haberlerinde de yer alan ve bankanıza göndereceğiniz bir dilekçe ile yaklaşık 500 TL’yi bulan birikmiş kart aidat ücretlerini geri almak isteyen vatandaşlar ne yazık ki konuyla ilgili çok fazla bir bilgiye sahip değil. Son olarak bir haber sitesinde okuduğum kart aidatı geri almanın çeşitli yollarıyla ilgili yazının detayları aşağıda maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz. Bahse konu olan aidat ücretleri bir hayli yüksek (ortalama 500 TL ve üzerinde) olunca bu konuda bilgi eksikliği olan vatandaşlar da aşağıda belirtilen yolları deneyerek aidatlarını geri alma yolunda başarılı olabilirler.
1. Yol: Bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp, kesilen kart aidatını ödemek istemediğinizi ve bunun geri verilmesini talep etmeniz olacaktır. Şayet kabul ederlerse sorun yok. Ancak etmezlerse ikinci maddeyi dikkatle okumanızı öneririz.
2. Yol: Bu kez bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de şubenize dilekçeyi gönderin. Dilekçeyi iadeli taahhütlü gönderirseniz alan kişinin imzası da elinize gelecektir.
3. Yol: Dilekçeye göndermenize rağmen hâlâ aidatınız ödenmemişse hukuk yolunu ya da bankayla görüşme yolunu seçmelisiniz. Bankanızı yeniden arayarak, “aidatı ödemezlerse kartı iptal edeceğinizi” söyleyebilirsiniz. Bu, genellikle sorunu çözüyor. Bankalar ya aidatı veriyor ya da sizinle pazarlığa başlıyor.
4. Yol: Bütün bunlara rağmen aidatınızı hâlâ alamadınız ve sizden kesilmeye devam ediyorsa, bu kez bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlığın içindeki hakem heyetlerine gidebilirsiniz. Burada, hazır dilekçelere ekstrenizi de ekleyerek ücretsiz şikayetçi olun.
5. Yol: Hakem heyetlerindeki aidat davalarının çoğunu tüketiciler kazanıyor. Banka, itirazını tüketici mahkemelerine yapıyor. Buradan da genellikle tüketiciler lehine karar çıkıyor.
6. Yol: Eğer kredi kartınız eski ve 10 yıllık kadarsa, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi’nin son kararı gereğince geriye dönük tüm aidatlarınızı isteme hakkınız da var. Birden çok kredi kartınız için aynı işlemleri yapabilir ve hepsinin aidatını geri alabilirsiniz.
Share this article :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. 720p - 1080p Film İzle , Maçı İzle , Bölüm İzle , Dizi İzle , Fragman İzle - All Rights Reserved
Template Modify by Creating Website
Proudly powered by Blogger