Home » , » 2012 KPSS Soruları ve Konu Dağılımları

2012 KPSS Soruları ve Konu Dağılımları

emre | Cumartesi, Mart 17, 2012 | 0 yorum

Üniversite mezunu lisans düzeyinde eğitim almış memur adaylarının gireceği 2012 KPSS soruları ve konuları ile ilgili bir duyuru Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından duyuruldu. Buna göre memur adayı olan lisans mezunlarının tabi tutulacağı 2012 KPSS konu dağılımı oransal olarak memur adaylarına açıklandı. 2012 KPSS konu dağılımları konusunda İktisat, kamu yönetimi ve uluslar arası ilişkiler branşlarında gelen öneriler üzerine soru dağılımında değişikliğe gidildi. Nisan ayında başvuruları başlayacak olan 2012 KPSS konuları böylece güncellenmiş oldu. 2012 KPSS lisans soru dağılımı yeni güncelleme ile birlikte değişti. Buna göre 2012 KPSS soru dağılımı konusunda yapılan değişiklik sonrası adayların tabi tutulacakları testlerde konulara göre soruların dağılımı ile ilgili bilgilendirmeyi aşağıdan öğrenebilirsiniz. Yeni değişiklik ile yapılan KPSS 2012 konu dağılımı güncellemesi ile yükseköğretimde derslerin çeşit ve ağırlıklarının değişmesi sonucu eski soru dağılım sisteminin geçerliliğini yitirmesi olarak gösteriliyor. Güncel KPSS 2012 konu dağılımları yapılan değişikliğin ardından resmi bir açıklama ile adaylara duyuruldu. KPSS 2012 konuları arasında yeni konular girmezken, alanlara göre soru sayısında değişmeler oldu. KPSS konulara göre soru dağılımı üniversitelerde kaldırılan veya ağırlığı azalan derslerin soru sayısında yapılan güncellemeleri içeriyor. 2012 KPSS ile atanmak için sınava girecek adayların KPSS konuları nelerdir merakı bu açıklama ile giderildi. Değişiklik sadece KPSS lisans konu dağılımı düzeyinde yapıldı. Böylece KPSS lisans konu dağılımı 2012 değişmiş oldu.

Üniversite mezunları arasında 4 yıllık lisans eğitimi görenlerin tabi tutulacağı Kamu Personel Seçme Sınavları (KPSS 2012) iktisat, kamu yönetimi ile uluslararası ilişkiler testlerinin konu dağılımları öğretim üyelerinden gelen öneriler doğrultusunda güncellendi. Kamu Personel Seçme Sınavlarında (KPSS) lisans düzeyinde yapılan sınavlarda adayların karşısına çıkan iktisat, kamu yönetimi ile uluslararası ilişkiler testlerinin konu dağılımlarıyla ilgili olarak bu alanlarda görevli öğretim üyelerinin görüşleri esas alınarak güncelleme yapıldı. KPSS 2012 soru ve konu dağılımında yapılan değişiklik ile mevcut konu dağılımlarının yükseköğretimdeki derslerin çeşit ve ağırlıklarının değişmesiyle güncelliğini yitirmesi ve ortak konular içeren konu gruplarının ağırlığının azaltılması olarak açıklandı.

KPSS lisans mezunu adaylarının girdiği sınavlarda yer alan iktisat, kamu yönetimi ile uluslararası ilişkiler testlerinin konu dağılımı, 2012 KPSS Lisans ve daha sonraki yıllarda yapılacak sınavlarda sonrasında uygulanmak üzere, aşağıda açıklandığı biçimde yeniden düzenlendi.

İktisat KPSS Soru ve Konu Dağılımı  

İktisadi Doktrinler Tarihi                            %5Mikro İktisat                                                %30Makro İktisat                                               %25Para-Banka-Kredi                                      %10Uluslararası İktisat                                     %10Kalkınma-Büyüme                                      %10Türkiye Ekonomisi                                     %10

Uluslararası İlişkiler Soru ve Konu Dağılımı

Uluslararası İlişkiler Teorisi                      %20Uluslararası Hukuk                                    %25Siyasi Tarih                                                 %15Uluslararası Güncel Sorunlar                    %15Uluslararası Örgütler                                  %10Türk Dış Politikası                                      %15

Kamu Yönetimi Soru ve Konu Dağılımı 

Siyaset Bilimi                                              %15Anayasa                                                     %15Yönetim Bilimleri ve Kamu Politikası     %20Yönetim Hukuku                                        %20Kentleşme ve Çevre Sorunları                  %15Sosyoloji                                                      %5Türk Siyasal Hayatı (Osmanlıdan Günümüze Siyasal Olaylar)                      %102012 KPSS Soruları ve Konu Dağılımları, 10.0 out of 10 based on 1 rating Bir önceki yazımız olan 2012 ÖMSS Sınav Soruları Konuları ve Soru Dağılımları başlıklı makalemizde 2012 ÖMSS başvuruları, 2012 ÖMSS konu dağılımı ve 2012 ÖMSS konuları hakkında bilgiler verilmektedir.

Share this article :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. 720p - 1080p Film İzle , Maçı İzle , Bölüm İzle , Dizi İzle , Fragman İzle - All Rights Reserved
Template Modify by Creating Website
Proudly powered by Blogger