Home » , , » Bios Nedir? Bios Ayarları Nasıl Yapılır?

Bios Nedir? Bios Ayarları Nasıl Yapılır?

emre | Salı, Mart 20, 2012 | 0 yorum
BIOS bilgisayarlarda bulunan temel bir açıcı program çipidir. Anakart üzerinde bulunan Bios ile bilgisayarınızın açılış ve boot ayarlarını düzenleyebilirsiz. Son dönemlerde gelişen Bos teknikleri ile anakart üzeriden çok farklı işlemleri de bios’tan yapmak mümkündür. Bios ayarları hassas bir konudur. Bu nedenle gelişmiş ayarlarını default ayaarlatda bırakmakta fayda vardır. işlemci performansı, fan ısısı gibi bazı karışık konulara fazla müdahale ederek bilgisayarımıza zarar verebiliriz. Bilgisayar Bios ayarları bazı ufak ayrıntılar için kullanılabilir. Örneğin Bios default ayarları bilgisayarı C – DVD okuyucudan başlatmak için değiştirilebilir. Bilgisayarda bulunan Bios entegreleri yönlendirilerek bilgisayarın boot ayarları değiştirilebilir. Ayrıca kullandığımızın kartın güncel sürümlerini indirerek Bios güncelleme işlemlerini yapabiliriz. Ayarları değiştirmek için Bios setup menüsüne farklı modellerde farklı yöntemler ile girilir. Bios teknikleri geliştikçe farklı işlemleri de Bios üzerinden yapmak mümkün oluyor. Bios üreticileri artık ses çıkış ayarlarını, USB’den bilgisayarı boot etmek gibi ayarlamaları da Bios üzerinden yapmaya imkan tanıyan sürümler üretiyor. Temel olarak Bios’un görevi bilgisayarı diske düşene kadar açmak ve yönlendirmektir. Yani bilgisayarımızın işletim sistemi başlayana kadar aslında Bios menülerini görmekteyiz. En çok sorulan soruların başında ise Bios ayarları boot nasıl yapılır sorusu gelmektedir. Bilgisayarı CD – DVD’den başlatmak, bilgisayarı USB bellekten başlatmak için Bios boot menüsünden faydalanırız. Biosların birçok çeşidi vardır. Sıklıkla Flash Bios çeşitleri ile karşılaşırız. Bilgisayarı USB flash bellekten başlatmak için Bios USB boot nasıl yapılır bilmek gerekir. Son çıkan anakartlarda bilgisayarı USB’den boot ederek işletim sistemi dahi kurulabilir. Bilgisayarı USB bellekten başlatma her anakart modelinin desteklemedi bir olaydır.

Bios bilgisayarımızın daha doğrusu ana kartımızın ayarlarını yapabileceğimiz bölümdür. Bios setup olarak da bilinen bu bölüm de anakartınızla ilgili tüm işlemler Bios ayarlarından yapılır. Bios ayarlarından anakartınıza bağlı donanımlarında ayarlarını yapabilirsiniz. Örneğin onboard lan, onboard ses aktif ya da deaktif yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda hem anakart üstünde hem de harici bir ses kartı varsa bunlardan hangisinin kullanılacağına Bios ayarları ile karar verebilirsiniz. Ses çıkışlarının ön panele alınması için Bios ayarları kullanılır. Ayrıca işlemcilerin Over Clock işlemleri de Bios üzerinden yapılır.

Bios ayarlarını değiştirmek için her anakart ve Bios modeline göre farklı yöntemler ile Bios ayarlarına girilir. Genellikle “del” ve “F2¨ tuşları Bios setup menüsüne ulaşmamızı sağlar. Bios setup bölümüne girdikten sonra istediğiniz ayarları yapabilirsiniz


Anakartın tüm ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Hardisk cd-rom ayarlarını yapabilirsiniz. Bilgisayarın açılış diskini nerden başlatacağını seçebilirsiniz. Anakartınıza bağlı donanımları aktif ya da deaktif edebilirsiniz. Sistem saatini değiştirebilirsiniz. Tüm yaptığınız işlemleri kaydedip çıkmayı unutmayın yoksa yaptığınız hiçbir ayar geçerli olmayacaktır. Kayıt için genellikle “F10” tuşu kullanılır.

Bios Nedir? Bios Ayarları Nasıl Yapılır?, 10.0 out of 10 based on 1 rating Bir önceki yazımız olan 2B Yasası Ödeme Koşulları ve İndirim Oranları Nedir başlıklı makalemizde 2012 2B yasası, 2B kanunu ödeme koşulları ve 2B yasası hakkında bilgiler verilmektedir.

Share this article :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. 720p - 1080p Film İzle , Maçı İzle , Bölüm İzle , Dizi İzle , Fragman İzle - All Rights Reserved
Template Modify by Creating Website
Proudly powered by Blogger