Home » , , , , » 2B Yasası Ödeme Koşulları ve İndirim Oranları Nedir

2B Yasası Ödeme Koşulları ve İndirim Oranları Nedir

emre | Salı, Mart 20, 2012 | 0 yorum
Uzun zamandır meclisten geçmesi beklenen ve geçtiğimiz gün komisyondan geçerek meclis gündemine alınması beklenen 2B yasası ile ilgili olarak açıklamalar gelmeye devam ediyor. 2B son durum haberleri ise gelişmelerin hak sahiplerinin lehine olduğunu gösteriyor. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 2B yasası son durum ile ilgili açıklamalarda bulundu.  2B yasası haberlerine göre ve Bakanın açıklamalarından anlaşıldığına göre 2012 2B yasası görüşmelerinde sona geliniyor. 2B yasası rayiç bedel tartışmalarına son noktayı koyan Bakan Eroğlu 2B indirim müjdesi de verdi. 2B kanunu ödeme koşulları konusunda açıklamalarda bulunan Bakan peşin ödeme durumunda 2B yasası ödeme şartları tasarısına göre %40 indirim kazanacak. Buna göre 2B yasası peşin indirim oranları belirlenmiş oldu. 2B arazi rayiç bedelini peşin ödeyenlere %40 indirim yapılacak.  Böylece 2B yasasında son durum uzun süredir takip edenler için umut verici bir noktaya gelmiş oldu. Bakan Eroğlu açıklamasında 2B yasası başvuru bedeli konusunda da bilgiler verdi. 2B yasası başvuru parası olarak araziyi almak isteyenlerden bir kesinti yapılacak. 2B yasası başvuru ücreti ne kadar olacak?

Uzun zamandır gündemde olan ve orman vasfını yitirmiş araziler olarak bilinen 2B arazilerinin satışını düzenleyen kanun teklifi ile ilgili bilgiler gelmeye devam ediyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda geçen hafta kabul edilip Genel Kurul’a sevk edilen tasarının yasalaşması durumunda hak sahipleri başta olmak üzere herkesin bu yasadan kazançlı çıkacağını söyleyen Bakan Eroğlu, “Peşin ödeyen rayiç bedelin yüzde 40’ına 2B’nin sahibi olacak. Tartışmalarda ortaya çıka ihtilaflar giderildiği için 2B arazileri ipotek ettirilebilecek. Böylece hak sahipleri kredi kullanabilecek. 2B statüsündeki tarla sahipleri artık devletten doğrudan gelir desteği alabilecek. Devlet satıştan 15-20 milyar lira arasında gelir temin edecek.” dedi.

2B kanunu 2002 yılından bu yana gündemde olmasına rağmen 2007 yılına kadar 2B arazilerinin sınırı tam olarak belli değildi. 2B arazileri üzerinde yaşayan kişilere ilişkin bir tespit ise yapılmamıştı. Bakan Eroğlu’nun açıklamasına göre 2007 seçimlerinin ardından kendisinin talimatı ile İSKİ Genel Müdürlüğü görevinde edindiği tecrübe ile önce tespitlerin yapılması sağlandı.

Yeni 2B kanunu ile birlikte orman vasfını yitirmiş araziler hakkında yeni düzenlemeler devreye girecek. Bu araziler üzerinde kaçak olarak görünen kişiler 2012 2B yasası ile birlikte hazineden bu arazileri satın alacaklar. 2B statüsündeki tarlaları işleten çiftçiler yasa sonrası devletten doğrudan gelir desteği alabilecekler. Tarla ve arsa konumundaki 2B topraklarında kanuni ihtilafın giderilmesinin ardından yatırımda kullanılmasının da yolu açılmış olacak. Bu sayede hak sahipleri 2B arazilerini ipotek ettirerek kredi kullanabilecek.

2B yasasının meclisten geçerek kanunlaşması ile birlikte bu topraklar üstünde bulunan hak sahiplerine rayiç bedeli ile satılabilecek. 2012 2B yasası kapsamında bu arazilerin ödeme koşulları da netleştirilecek. 2B yasası rayiç bedel tespitinin ardından arazi ücretini peşin ödemek mümkün olduğu gibi 5 yıla varan bir süre ile taksitlendirmeler yapılabilecek. 2B kanunu ödeme koşulları hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu 2B yasası ödeme koşullarında hak sahiplerini gözeteceklerini dile getirdi.


2B yasasının çıkması ile birlikte tespit edilen rayiç bedeller idarece yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek. Tebliğ edilen satış bedeline hak sahipleri tarafından itiraz edilemeyecek. 5 yıla varan taksitli satışlar yapılacak. Taksitle satışlarda, satış bedelinin yüzde 10’u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise en fazla 5 yılda 10 eşit taksitte faizsiz ödenebilecek. Arazi üzerinde hak sahibi olanların 3 ay içinde başvurmaması durumunda hak sahipliği devlete geçmiş sayılacak. 2B arazilerinin satışıyla tahmini olarak 15-20 milyar arası gelir elde edilmesi bekleniyor.

2B yasası rayiç bedel Bakan’ın açıklamalarına göre tespit edildikten sonra 3 ay içinde hak sahibi araziyi almak için başvurabilecek. 2B yasası peşin indirim oranları %40 olarak belirlenirken 5 yıla varan taksitlerle de satış yapılacak. Taksitlerde vade farkı olmayacak. 2B yasası başvuru bedeli konusunda da bilgiler gelmeye başladı. 2B yasası başvuru parası satış bedellerine düşülmek üzere başvuru sahiplerinin, belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2 bin lira, dışında olan yerler için bin lira başvuru bedeli ödeyecek. 2B yasası başvuru ücreti ne kadar olacak merakı da bu açıklama ile son buldu.

Rating: 10.0/10 (2 votes cast)2B Yasası Ödeme Koşulları ve İndirim Oranları Nedir, 10.0 out of 10 based on 2 ratings Bir önceki yazımız olan 2012 Memur Maaş Zammı Ne Zaman Ödenecek? başlıklı makalemizde 2012 memur maaş zammı ne zaman ödenecek, 2012 Ocak Memur Maaş Zam Oranları ve 2012 Ocak Memur Maaşları Ne Kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

Share this article :

0 yorum:

Yorum Gönder

 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. 720p - 1080p Film İzle , Maçı İzle , Bölüm İzle , Dizi İzle , Fragman İzle - All Rights Reserved
Template Modify by Creating Website
Proudly powered by Blogger